Otkrijte Genijalne Trikove: Kako Očistiti Zidove Bez Krečenja i Uštedeti Novac
Uvod
Održavanje zidova u domu čistim i urednim bez potrebe za čestim krečenjem može biti izazovan zadatak. Kroz svakodnevnu upotrebu i interakciju, zidovi su često izloženi nakupljanju prašine, otisaka prstiju, i raznih drugih mrlja koje mogu umanjiti njihov estetski izgled. Od kuhinjskih isparenja i masti, preko dečijih crteža flomasterima, do slučajno prosutih tečnosti u dnevnom boravku, svaki zid u kuci priča svoju priču.
U ovom tekstu, naći ćete praktičan vodič za čišćenje zidova koji omogućava da vaši zidovi izgledaju kao novi bez potrebe za krečenjem. Pokrivaćemo različite efikasne metode za uklanjanje uobičajenih vrsta mrlja i savjete kako da zadržite zidove čistim duže vreme. Cilj nam je da vam pružimo korisne informacije koje će vam pomoći da smanjite nered i održite svoj dom urednim uz minimalan trud.
Sada kada smo postavili osnove, hajde da zaronimo u konkretne metode i savete kako očistiti zidove bez krečenja, počevši od suvih i mokrih metoda čišćenja.
Potrebna Oprema za Čišćenje Zidova
Da biste efikasno očistili zidove bez krečenja, važno je da imate pravu opremu. Ovaj odeljak će vam pomoći da se pripremite sa svim potrebnim alatima pre nego što započnete proces čišćenja. Evo liste esencijalne opreme koja će vam biti potrebna:
- Mikrovlaknaste krpe – Neophodne za suvo brisanje prašine sa zidova. Mikrovlakna su efikasna u hvatanju prašine bez grebanja površine zida.
- Vlažne krpe – Potrebne za mokro čišćenje zidova. Preporučuje se upotreba čistih, mekih krpa koje ne ostavljaju vlakna.
- Kanta sa toplom vodom – Koristi se za pripremu rastvora za čišćenje. Topla voda pomaže u boljem otapanju deterdženta i efikasnijem uklanjanju mrlja.
- Blagi deterdžent ili sapun – Izaberite blagi deterdžent koji neće oštetiti boju ili završnu obradu zidova.
- Soda bikarbona – Odlična za pripremu paste za uklanjanje tvrdokornih mrlja poput otisaka prstiju i fleka od olovke.
- Četka za zube ili mala četka – Koristi se za čišćenje teško dostupnih mesta ili za detaljnije radove na uklanjanju mrlja.
- Uski nastavci za usisivač – Idealni za uklanjanje paučine i prašine sa teško dostupnih mesta kao što su uglovi i plafoni.
- Gumene rukavice – Za zaštitu ruku tokom čišćenja, posebno ako koristite čistila koja mogu iritirati kožu.
- Stezaljka za krpe – Pomagač za držanje krpa dok se obavlja mokro čišćenje, omogućava lakše rukovanje i sprečava kontakt ruku sa prljavštinom i vodom.
- Ljestve ili stolica – Ako trebate čistiti visoko postavljene površine, osigurajte da imate stabilne ljestve ili stolicu za bezbedan pristup.
Valjak za krečenje – Može se koristiti za nanos rastvora sode bikarbone i deterdženta na veće površine zida. Ovo omogućava efikasnije čišćenje i može biti posebno korisno za visoke zidove.
Metode čišćenja zidova bez krečenja
Čišćenje zidova ne mora uvek značiti krečenje i velike renovacije. Postoje efikasne metode koje možete koristiti da uklonite nečistoće i osvežite izgled zidova bez potrebe za farbanjem. Evo nekoliko detaljno opisanih metoda:
Suvo čišćenje
Za uklanjanje prašine, paučine i sitnih nečistoća sa zidova, suvo čišćenje je najbolji prvi korak. Koristite krpu od mikrovlakana ili antilope, koje su izuzetno efikasne u hvatanju prašine bez grebanja površine zida. Lagano prelazite krpu preko celog zida, počevši od vrha prema dnu, kako biste uhvatili sve čestice prašine.
Mokro čišćenje
Nakon suvog čišćenja, sledeći korak je mokro čišćenje za uklanjanje tvrdokornijih tragova i mrlja. Pripremite blagu sapunica vodu koristeći blag deterdžent ili sapun, i umočite čistu krpu u rastvor. Važno je dobro iscediti krpu kako biste izbegli prekomerno vlaženje zida, što može dovesti do oštećenja ili pojave buđi. Nežno obrišite zidove, posebno obraćajući pažnju na područja oko prekidača i utičnica gde se često nakupljaju mrlje.
Prirodna sredstva za ciscenje
Za specifične mrlje kao što su otisci prstiju ili tragovi olovke, pasta od sode bikarbone i vode može biti izuzetno efikasna. Nanesite pastu direktno na mrlju i ostavite da deluje nekoliko minuta. Zatim, koristite vlažnu krpu da nežno obrišete pastu, a sa njom i mrlju.
Čišćenje prema vrsti mrlje
Za masne fleke koristite rastvor sa malo više deterdženta, dok za mrlje od markera može biti potrebno koristiti specijalizovane proizvode za uklanjanje mrlja. Uvek je preporučljivo testirati proizvode na manje vidljivom delu zida kako biste se uverili da neće doći do oštećenja boje ili teksture.
Uključivanje paročistača
Za dubinsko čišćenje, paročistač može biti izuzetno koristan alat. Paročistači mogu efikasno ukloniti mrlje i nečistoće bez hemikalija, koristeći samo paru. Ovo je posebno korisno za velike površine ili za zidove u kuhinji gde se često nakupljaju masnoće i druge teške nečistoće. Više o ovome možete pročitati u našem vodiču za najbolje paročistače, dostupnom na našem sajtu.
Svaka od ovih metoda može vam pomoći da održavate zidove čistim i urednim bez potrebe za čestim krečenjem. Uz redovno održavanje i pravilnu tehniku, vaši zidovi mogu duže ostati sveži i čisti.
Kako koristiti valjak za čišćenje zidova:
- Priprema rastvora: U kanti pomešajte toplu vodu, blagi deterdžent i sodu bikarbonu. Količina sode bikarbone i deterdženta zavisiće od veličine površine koju treba očistiti i stepena zaprljanosti zidova. Generalno, možete koristiti oko pola šolje sode bikarbone i nekoliko kapi deterdženta na litru vode.
- Priprema valjka: Umočite valjak u pripremljeni rastvor, a zatim ga dobro ocedite kako biste izbegli prekomerno natapanje zida. Valjak treba biti vlažan, ali ne previše mokar.
- Čišćenje zidova: Koristite valjak da ravnomerno nanesete rastvor na zidove. Počnite od vrha zida i krenite prema dole, koristeći ravne, vertikalne pokrete. Ova metoda omogućava da se rastvor ravnomerno rasporedi i efikasno deluje na mrlje.
- Isperite zidove: Nakon što ste nanosili rastvor, ostavite ga da deluje nekoliko minuta. Zatim, koristite čistu vodu i čist valjak ili krpu da nežno isperete zidove i uklonite ostatke rastvora.
- Sušenje: Otvorite prozore ili koristite ventilatore da ubrzate sušenje zidova. Važno je da zidovi budu potpuno suvi pre nego što prostoriju vratite u normalnu upotrebu.
Evo i videa da bi ste i bolje razumeli.Slican postupak se moze uraditi i sa valjkom.
Kako Očistiti Buđ sa Zidova
Prepoznavanje Vrsta Buđi
Buđ na zidovima može varirati po boji, teksturi i potencijalnim zdravstvenim rizicima koje nosi. Evo nekoliko uobičajenih vrsta buđi i kako ih možete prepoznati:
- Stachybotrys chartarum (Crna buđ): Ova toksična buđ je obično crna i masna na dodir. Ako primetite crnu buđ, posebno u vlažnim prostorijama kao što su kupatila, potrebno je postupati sa posebnim oprezom zbog potencijalnih zdravstvenih rizika, uključujući respiratorne probleme i hronični umor.
- Alternaria: Ova alergijska buđ često se nalazi u tuš kabinama i oko prozora. Prepoznaje se po tamno zelenoj ili sivoj boji sa baršunastom teksturkom.
- Aspergillus: Ova patogena buđ može biti zelena, žuta ili smeđa i često raste na zidovima sa vodenim oštećenjima. Posebno je opasna za osobe sa oslabljenim imunim sistemom.
- Aureobasidium: Obično se nalazi iza tapeta i može biti crna, smeđa ili ružičasta. Buđ aureobasidium je alergijska i može uzrokovati reakcije kod osetljivih osoba.
- Chaetomium: Još jedna vrsta alergijske buđi koja raste u vlažnim prostorima, često izgleda kao crna buđ i može biti zdravstveni rizik.
- Mucor: Ova buđ raste brzo u debelim, pahuljastim slojevima koji mogu biti beli ili sivi. Obično se nalazi u vlažnim, hladnim prostorima kao što su podrumi.
- Penicillium: Može biti plava, zelena ili žuta i često se nalazi na materijalima oštećenim vodom. Poznata je po izazivanju alergija i respiratornih problema.
- Trichoderma: Zelenkasta buđ sa nekoliko vrsta koje mogu biti toksične. Raste u vlažnim prostorima i može brzo da se širi.
- Ulocladium: Crna ili tamno siva buđ koja raste u ekstremno vlažnim uslovima, često uzrokovana ozbiljnim oštećenjima vode.
Testiranje buđi
Ako niste sigurni koju vrstu buđi imate, preporučuje se da uradite testiranje buđi. Možete kupiti set za testiranje buđi ili angažovati stručnjake za procenu. Ovo je posebno važno ako buđ zahvata velike površine ili ako sumnjate na prisustvo toksičnih vrsta buđi.
Preduzimanje pravih koraka za identifikaciju i adekvatno čišćenje različitih vrsta buđi pomoći će vam da efikasno i sigurno očistite zidove, uz minimiziranje zdravstvenih rizika.
Razlike u tretiranju razlicitih vrsta budji
1. Ne-toksične, Alergijske Buđi
Buđi kao što su Penicillium, Alternaria, i Cladosporium obično nisu toksične, ali mogu izazvati alergijske reakcije. Takve vrste buđi često se mogu uspešno tretirati koristeći prirodne čistače kao što su sirće ili soda bikarbona:
- Sirće: Efikasno ubija oko 82% vrsta buđi. Može se prskati ne razblaženo direktno na zahvaćeno područje, ostaviti da deluje, a zatim obrisati.
- Soda bikarbona: Koristi se za stvaranje paste koja se nanosi na buđ, ostavlja da deluje, a zatim se istrlja i ispere.
2. Toksične Buđi
Toksične buđi, kao što je Stachybotrys chartarum (crna buđ), proizvode mikotoksine koji mogu biti veoma opasni. U ovim slučajevima, preporučuje se oprezniji pristup:
- Bleach: Iako izbeljivač može ukloniti vidljive tragove buđi sa neupijajućih površina, nije uvek efikasan protiv buđi koje prodire duboko u porozne materijale poput drveta ili suve gradnje.
- Profesionalno uklanjanje: Za ozbiljne infekcije toksičnom buđi, najsigurniji pristup je angažovanje profesionalaca koji specijalizuju za uklanjanje buđi. Oni koriste naprednu opremu i tehnike za sigurno uklanjanje buđi i sprečavanje njenog povratka.
3. Buđi Usled Vodene Štete
Buđi kao što su Aspergillus, Fusarium, i Chaetomium često rastu nakon vodene štete i mogu biti posebno opasne za osobe sa oslabljenim imunim sistemom.
- Sušenje i sanacija: Najvažnije je brzo sušenje svih vlažnih materijala i sanacija vodene štete kako bi se sprečilo širenje buđi.
- HEPA vakuumi: Profesionalci mogu koristiti HEPA vakume za uklanjanje spora buđi sa zahvaćenih područja.
Generalne Preporuke
Nezavisno od vrste buđi, važno je nositi odgovarajuću zaštitnu opremu tokom čišćenja, uključujući maske, rukavice i zaštitne naočare. Dobro provetravanje prostorija i održavanje niskih nivoa vlage ključni su za sprečavanje rasta buđi. Ako niste sigurni o vrsti buđi ili ako se čini da je infekcija opsežna, uvek je preporučljivo konsultovati se sa stručnjacima za uklanjanje buđi.
Kako Samostalno Rešiti Probleme sa Buđi: Korak po Korak
Ako se odlučite da samostalno rešite problem buđi u vašem domu, važno je pristupiti ovom zadatku sa oprezom i pravilno se pripremiti. Evo detaljnog vodiča kako možete efikasno ukloniti buđ korak po korak:
Korak 1: Zaštita i Priprema
Pre nego što počnete, obucite zaštitnu opremu kako biste se zaštitili od mogućih alergena i toksina koje buđ oslobađa. Oprema uključuje:
- Zaštitne rukavice
- Zaštitna maska (N95 respirator)
- Zaštitne naočare
- Zaštitno odelo ili stare, duge odeće
Postavite plastične prekrivače ili novine na podove i nameštaj u blizini kako biste ih zaštitili od prskanja čistilnih rastvora.
Korak 2: Ventilacija
Otvorite prozore ili koristite ventilatore kako biste osigurali dobru ventilaciju u prostoriji. Ovo je ključno za smanjenje koncentracije spora buđi u vazduhu tokom čišćenja.
Korak 3: Priprema Rastvora za Čišćenje
Za manje problematične vrste buđi, možete koristiti rastvor od:
- Destilovanog belog sirćeta, koje prirodno ubija buđ ili
- Rastvor vodonik peroksida (3%) apliciran direktno na zahvaćene površine.
Za teže slučajeve ili za površine koje to mogu podneti, možete koristiti rastvor od:
- 1 deo belog sirćeta ili vodonik peroksida pomešanog sa 3 dela vode.
Uvek testirajte rastvore na manje vidljivom delu zida kako biste se uverili da neće doći do oštećenja boje ili materijala.
Korak 4: Apliciranje Rastvora i Čišćenje
Nanesite rastvor direktno na buđ pomoću prskalice ili sunđera. Ostavite da deluje najmanje 10 minuta. Zatim, koristite četku sa mekanim vlaknima da nežno istrljate površinu, vodeći računa da ne oštetite zid.
Korak 5: Ispiranje i Sušenje
Nakon čišćenja, obrišite površinu vlažnom krpom da uklonite ostatke rastvora, a zatim dobro osušite zid. Možete koristiti ventilatore ili dehumidifikatore da ubrzate sušenje.
Korak 6: Prevencija
Da biste sprečili ponovno pojavljivanje buđi, važno je održavati prostor suvim i dobro provetrenim. Koristite odvlaživače vazduha i redovno proveravajte da li ima znakova vlage ili curenja vode. Takođe, očistite i osušite bilo koje mesto gde se voda može zadržavati.
Korak 7: Kontrola i Održavanje
Redovno pregledajte prethodno tretirane površine da biste osigurali da buđ nije ponovo počela rasti. Ako buđ persistira ili se ponovo pojavi, možda će biti potrebno razmotriti angažovanje profesionalaca za detaljniju analizu i sanaciju.
Samostalno uklanjanje buđi može biti efikasno za manje infekcije, ali za ozbiljnije ili toksične infekcije buđi, uvek je preporučljivo potražiti profesionalnu pomoć.
Savjeti za efikasno čišćenje zidova
Da biste postigli najbolje rezultate u čišćenju zidova bez krečenja, važno je primeniti neke korisne tehnike koje olakšavaju proces i povećavaju efikasnost. Evo nekoliko praktičnih saveta za lakše i temeljnije čišćenje zidova:
1. Počnite od vrha
Uvek započnite čišćenje zidova od gornjeg dela prema dolje. Ovaj pristup sprečava da prljavština i mrlje klize niz već očišćene delove zida, čime se izbegava ponovno prljanje i dodatni rad. Osim toga, smanjuje se rizik od stvaranja tragova i mrlja koje mogu biti teške za uklanjanje.
2. Redovno menjajte vodu
Da biste izbegli razmazivanje prljavštine po zidu, važno je često menjati vodu za pranje. Korišćenje prljave vode može dovesti do neujednačenog čišćenja i može ostaviti vidljive tragove na zidu. Čista voda osigurava da svaki deo zida bude adekvatno očišćen.
3. Čišćenje oko prekidača i utičnica
Prekidači za svetlo i električne utičnice su često zapostavljeni, ali mogu sakupljati prljavštinu i prašinu. Koristite vlažnu krpu ili specijalnu čistu krpu (pucnjavu) kako biste nežno obrisali ove oblasti. Budite oprezni da ne dopustite ulazak vode u električne komponente, jer to može uzrokovati oštećenja ili kratke spojeve.
4. Ventilacija tokom i nakon čišćenja
Otvorite prozore tokom čišćenja kako biste omogućili dobru ventilaciju. Ovo ne samo da pomaže bržem sušenju zidova, već i smanjuje mogućnost da se mirisi čistila zadrže u prostoru. Adekvatna ventilacija takođe pomaže u smanjenju vlage koja može dovesti do buđi.
Primenom ovih saveta, čišćenje zidova bez krečenja postaje mnogo efikasnije i manje zahtevno. Osim što štedi vreme i novac, redovno čišćenje zidova pomoći će da vaš dom izgleda uredno i čisto, bez potrebe za čestim renoviranjem.
Prevencija i održavanje
Da biste osigurali da vaši zidovi ostanu čisti duži vremenski period, potrebno je usvojiti nekoliko dobrih navika održavanja. Redovno i preventivno čišćenje može značajno smanjiti potrebu za intenzivnijim metodama čišćenja i produžiti vreme između dva krečenja. Evo nekoliko saveta kako da vaši zidovi ostanu čisti i uredni:
1. Redovno brisanje prašine
Prašina se može brzo nakupiti na zidovima, posebno u domovima sa visokim prometom ili u urbanim područjima. Koristite krpu od mikrovlakana koja efikasno privlači i zadržava prašinu, umesto da je samo raspršuje po prostoriji. Ovakve krpe su nežne prema bojama i teksturama zidova i neće ih oštetiti tokom čišćenja.
2. Brzo reagovanje na mrlje
Kada se mrlje tek pojave, najlakše ih je očistiti. Čim primetite svežu mrlju, brzo delujte koristeći odgovarajuće metode čišćenja opisane ranije. Ovo može uključiti korišćenje vlažne krpe, specifičnih čistila za određene vrste mrlja, ili prirodnih rastvora poput sode bikarbone za nežnije površine.
3. Postavljanje perivih tepiha
Perivi tepisi mogu biti izuzetno korisni u prostorima poput ulaza, hodnika i drugih visokoprometnih područja. Oni pomažu u hvatanju prljavštine, prašine i ostalih čestica pre nego što se prošire dalje po kući, uključujući i zidove. Održavanjem tepiha čistim i redovnim pranjem, možete znatno smanjiti količinu nečistoće koja se može preneti na zidove.
Primena ovih preventivnih mera može značajno produžiti vreme između detaljnijih čišćenja zidova i održati vaš dom svežim i čistim bez potrebe za čestim krečenjem. Redovno održavanje i briga o detaljima ključni su za očuvanje estetike i higijene vašeg životnog prostora.
Najčešće Greške koje Trebate Izbegavati Pri Čišćenju Zidova
Čišćenje zidova može se činiti kao jednostavan zadatak, ali postoje uobičajene greške koje mogu dovesti do manje efikasnog čišćenja, oštećenja zida ili čak većih mrlja. Evo nekoliko grešaka koje bi trebalo izbegavati kako biste osigurali da vaši zidovi ostanu čisti i netaknuti:
1. Prekomerno vlaženje zidova
Jedna od najvećih grešaka pri čišćenju zidova je korišćenje previše vode ili čistila. Prekomerna vlaga može prodirati kroz boju i gips, uzrokujući da se materijal ispod njih raspada ili stvara plijesan. Uvek koristite vlažnu, ali dobro oceđenu krpu za čišćenje zidova i izbegavajte natapanje zida.
2. Korišćenje agresivnih hemikalija
Iako može biti primamljivo koristiti jaka čistila za uklanjanje tvrdokornih mrlja, ove hemikalije mogu oštetiti boju na zidovima ili ostaviti trajne mrlje. Umesto toga, koristite blaga čistila i prirodne alternative kao što su soda bikarbona ili sirće koje su efikasne, ali neće oštetiti površinu zida.
3. Ne testiranje sredstva na skrivenom mestu
Pre nego što primenite bilo koje čistilo na vidljivom delu zida, uvek ga prvo testirajte na manje uočljivom mestu. Ovo će vam pomoći da vidite kako čistilo reaguje sa bojom i površinom zida, i da li će ostaviti štetu ili mrlje.
4. Trljanje mrlja previše snažno
Energično trljanje mrlja može delovati kao dobar način da se one uklone, ali to može zapravo dodatno utrljati nečistoću u površinu zida ili oštetiti boju. Umesto toga, nežno tapkajte mrlju čistom krpom i koristite odgovarajuće čistilo za postepeno uklanjanje mrlje.
5. Zanemarivanje redovnog održavanja
Ignorisanje redovnog brisanja prašine sa zidova može dovesti do toga da se prljavština i mrlje čvrsto uhvate za površinu, čineći kasnije čišćenje mnogo težim. Redovno brisanje zidova suvom krpom od mikrovlakana može pomoći u sprečavanju nakupljanja prljavštine i prašine.
Izbegavanjem ovih uobičajenih grešaka, možete značajno poboljšati efikasnost čišćenja zidova i osigurati da vaši zidovi ostanu u dobrom stanju bez potrebe za čestim krečenjem.
Zaključak
Čišćenje zidova bez krečenja nudi brojne prednosti koje mogu znatno olakšati održavanje vašeg doma. Metode koje smo opisali ne samo da štede vreme i novac, koje biste inače potrošili na krečenje i renoviranje, već takođe pomažu u očuvanju i produžavanju životnog veka postojećih zidnih obloga. Redovno čišćenje zidova omogućava ne samo uklanjanje svakodnevnih mrlja i nečistoća, već i održavanje svežeg i čistog izgleda vašeg životnog prostora, doprinoseći opštoj estetici i atmosferi doma.
Osim toga, održavanje zidova čistim pomaže u stvaranju zdravijeg životnog okruženja, smanjujući prisustvo alergena i iritansa koji mogu uticati na kvalitet vazduha u vašem domu. Praktične metode čišćenja koje smo detaljno opisali pružaju efikasne rezultate bez upotrebe agresivnih hemikalija, čineći ove metode pogodnim za domove s decom, kućnim ljubimcima, ili za osobe sa osetljivostima na hemikalije.
Pozivamo vas da isprobate ove metode čišćenja i sami vidite kako jednostavno možete osvežiti svoje zidove bez potrebe za krečenjem. Bilo da se odlučite za suvo brisanje, mokro čišćenje, ili upotrebu prirodnih čistila, ovi saveti će vam pomoći da lako i efikasno održavate čistoću vaših zidova. Uz redovnu primenu ovih metoda, vaši zidovi će ostati besprekorni, a vaš dom će zadržati svoju lepotu i udobnost.
FAQ: Čišćenje Zidova Bez Krečenja
Pitanje 1: Kako se može ukloniti dim cigareta sa zidova bez krečenja?
Odgovor: Dim cigareta može ostaviti žućkaste mrlje i neprijatan miris na zidovima, koji su često teški za uklanjanje. Efikasan način da se ovo postigne bez krečenja je korišćenje rastvora sode bikarbone i vode. Napravite gustu pastu od sode bikarbone i malo vode, pa je nanesite na mrlje. Ostavite da deluje nekoliko sati ili preko noći, zatim obrišite vlažnom krpom. Za dugotrajne mrlje i mirise, koristite rastvor sirćeta i vode u odnosu 1:3, koji pomaže u neutralisanju mirisa i izbeljivanju zidova.
Pitanje 2: Može li se koristiti paročistač za čišćenje zidova?
Odgovor: Da, paročistači su izuzetno korisni za dubinsko čišćenje zidova bez upotrebe hemikalija. Parna energija efikasno uklanja masnoću, prljavštinu i čak i neke bakterije sa površina. Prilikom korišćenja paročistača, važno je držati mlaznicu na određenoj udaljenosti od zida kako ne biste prekomerno vlažili površinu, što može dovesti do oštećenja boje ili gipsa. Takođe, uvek započnite sa najnižom postavkom pare i postepeno povećavajte snagu ako je potrebno.
Pitanje 3: Kako se boriti protiv plijesni na zidovima bez krečenja?
Odgovor: Plijesan na zidovima može biti zdravstveni rizik, te je važno efikasno je ukloniti. Za čišćenje plijesni, koristite rastvor belog sirćeta ili vodonik peroksida. Nanesite rastvor direktno na zahvaćena područja pomoću spreja ili vlažne krpe, ostavite da deluje najmanje sat vremena, a zatim temeljno obrišite zahvaćene površine. U slučaju tvrdokorne plijesni, možda će biti potrebno nekoliko ponavljanja ovog procesa. Nakon čišćenja, dobro provetrite prostor i koristite ovlaživač vazduha ili sredstva za sušenje kako biste smanjili vlažnost koja doprinosi rastu plijesni.